zenklas 2015 04 13 SRF logo RGB pagrindinis 01 261x195 kkz mainuz PD Tamo1 Darzelisa Juodaičių

Projektas-paroda „Leiskite man būti savimi“

 

Lapkričio 5 dieną Jurbarko r.,  Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijoje vyko tarptautinės keliaujančios edukacinės parodos „Leiskite man būti savimi“ atidarymas. Šią parodą dar galėsime stebėti iki lapkričio mėnesio 15 dienos. Ją sukūrė Anos Frank Namų organizacija Amsterdame. Atidaryme dalyvavo Jurbarko r. Savivaldybės  administracijos Švietimo kultūros ir sporto vedėja J.Jablonskienė ir E. Mazur, Jurabrko r. Švietimo kultūros ir  ir sporto skyriaus specialistė (jaunimo reikalų koordainatorė). Projektas įgyvendinamas asociacijai „Milžinų lizdas“ bendradarbiaujant su Britų taryba, Vilniaus kolegijos pedagogikos fakultetu ir Anos Frank namais Amsterdame. Anna Frank nebėra tik žydų mergaitė, patyrusi Holokausto siaubą – ji tapo simboliu, kuris padeda kalbėti apie laisvę, meilę savo artimui, svarbą būti savimi tokiu, koks esi. Kalbėti apie septyniasdešimties metų senumo įvykius svarbu, nes nevaržoma galimybė būti savimi vis dar nėra duotybė.

 Buvimas savimi – tai savęs mylėjimas, laisvė ir viena iš didžiausių žmogaus vertybių. Tik priimti tokie, kokie esame, mes jaučiamės laimingi. Būti savimi šiame pilkame pasaulyje labai sunku. Sunku, kai tau nuolat bando įrodyti, kad laimingas būsi tik tada, kai atitiksi kitų tau primetamus kriterijus. Kiekvieną tavo įsitikinimą, kuris neatitinka socialinių standartų, bando ištaisyti, o jei nepavyksta – tave atstumia. Tad pagrindinis šios parodos tikslas yra skatinti diskusijas apie patyčias ir diskriminaciją, ugdyti toleranciją. Be to, ši įspūdinga ekspozicija pasaulyje vyksta ne tik lietuvių, bet ir čekų, anglų, vokiečių, graikų, vengrų, slovakų ir ispanų kalbomis. Paroda yra skirta patyčių bei diskriminacijos prevencijai, skatina susimąstyti apie pirmines ir pačias giliausias priežastis, kurios lėmė ir tebelemia nacizmo ir kitų režimų neapykantos ideologijų sėkmę XX a. ir XXI a. Kokios yra išankstinės nuostatos? Kas nulemia mūsų neigiamą nuomonę apie vieną ar kitą visuomenės grupę? Kokių sąlygų reikia, kad mūsų išankstinė neigiama nuostata taptų veiksmais, ribojančiais ir pažeidžiančiais kitų žmonių teises? Tokie ir panašūs klausimai man kilo aplankius šia parodą, kur netikėtai susiejamas žydų mergaitės iš Amsterdamo gyvenimas su šių dienų jaunuolių istorijomis, kurie kenčia patyčias ar net diskriminaciją, nes yra neįgalūs, priklauso etninėms, religinėms ar lytinėms mažumoms. 

Paroda sudaryta iš dviejų dalių. Pirmoji dalis skirta Anos Frank gyvenimo istorijai (nuo gimimo 1929 m. iki mirties Bergeno-Belzeno koncentracijos stovykloje 1945 m.). Kiekviename parodos plakate pateiktos didelės nuotraukos ir tekstai, pasakojantys apie Anos Frank pasaulį: Hitlerio iškilimas, žydų persekiojimas ir Antrasis pasaulinis karas. Nei Ana, nei Hitleris Antrojo pasaulinio karo neišgyveno, bet abu paliko savo pėdsakus, kurie tarpusavyje skiriasi kaip diena ir naktis. Hitleris pasauliui paliko neapykantą, persekiojimus ir žudynes. Iš Anos Frank paveldėjome viltį, esančią aukščiau už skausmą, siaubą bei žiaurumą, motyvaciją būti savimi. Antroji dalis susieja Anos Frank istoriją su šiandienos aktualijomis – jaunų žmonių istorijomis. Atskleidžiama, kaip paaugliai mato save, kaip į juos reaguoja kiti žmonės. Tai paaiškina, koks gali būti išankstinis nusistatymas ir kaip tai gali sukelti atskirtį ar kartais net diskriminaciją. Mes negalime pakeisti to, kokie esame, bet galime atsiriboti nuo žmonių, kurie neleidžia būti savimi. Privalome paleisti žmones, kurie mus varžo viena ar kita prasme. Paleisti tuos, kuriems mūsų nereikia, kai esame savimi. 

Parodą „Leiskite man būti savimi“ vedė mūsų gimnazijos mokiniai. Patys aktyviausi buvo: Vytautas Ambrutis, IG kl., Deividas Čelkis, IG kl., Iveta Meiliūnaitė, IG kl., Simona Eimutytė, IIG kl., ir Austėja Rimkutė, IIG kl. Jiems pasirengti padėjo atvykę projekto koordinatoriai iš Vilniaus kolegijos. Po apmokymų gimnazistai tapo šios parodos gidais ir iki lapkričio 15 d. mūsų mokykloje ves šią parodą ir kitų mokyklų, ir bendruomenės svečiams. 

Vanesa Vaivadaitė, IVG klasės mokinė

Partneriai

Kontaktai

Jurbarko r. Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazija

Adresas:
Dariaus ir Girėno g. 22, Veliuona, Jurbarko r.
Įstaigos kodas 190919036

Telefonas:
mokykla (8~447) 42782,
ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės (8~447) 42788

Pamokų laikas

1kl 24kl pamoku laikas 

 

Susisiekite